Doğru Halı Nasıl Seçilir?

28 Şubat 2022
Doğru Halı Nasıl Seçilir?

Doğru Halı Nasıl Seçilir?

Halı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ? 

Doğru halı seçimini için tek bir kriter yok. Bu nedenle halı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Halı seçim sürecimize bu önemli noktaların ne olduğunu anlayarak başlayalım.

İşte Önemli Noktalar;

 • Kullanacağınız Oda
 • Kullanacağınız Mevsim
 • Kullanacağız Evin Nüfusu
 • Yaşadığınız Şehir
 • Duvarınızın Renkleri
 • Mobilya, perde tasarımları
 • Oda Aksesuarları

gibi birçok farklı etken halınızı seçebilmeniz noktasında kafanızı karıştırıyor ve sizi kararsızlığa sürüklüyor olabilir.

Halı seçerken kendinize sormanız gereken sorulardan yola çıkarak doğru halı seçim sürecinin hep birlikte yönetelim. Doğru halıyı seçmek için kendinize sormanız gereken sorular ;

 • Satın Alacağım Halıyı Hangi Odaya Sereceğim?

Satın alacağınız halıyı hangi odaya sereceğiniz oldukça önemlidir çünkü halınızı sereceğiniz odaya göre renk, desen ve tasarım gibi standart özelliklerin yanında halınızın tozma yapması ya da yapmaması ve kolay temizlenebilir olması gibi detayları da göz önünde bulundurmamız gereklidir. Örneğin; Salon halınızı alırken tozma problemine dikkat çekerek satın alma işlemi gerçekleştirirken, mutfak için satın alacağınız bir halıda ise kolay temizlenebilirlik en önemli faktör olmalıdır. Salon en aktif kullanılan alan olması nedeni ile yüksek miktardaki tozma problemi sizleri rahatsız edebilir bu nedenle PP(Polipropilen)  karışıma sahip halıları tercih etmeniz faydalı olabilir. Mutfak için temizlik işlemi kolay gerçekleştirilebilecek olan Dijital Baskı halıları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 • Satın Alacağım Halıyı Hangi Mevsimde Kullanacağım? 

Satın alacağınız halının kullanım mevsimi kullanacağınız halının hav genişliğini yani kalınlığını doğru orantılı olarak etkiler. Kış mevsiminde kullanacağınız halıların hav genişliklerinin fazla olması sizi soğuğa karşı koruyacak ve iyi bir yalıtım sağlayacaktır. Yaz mevsiminde kullanacağınız halıların ise hav genişliklerinin daha az olması sizi yazın karşılaşacağınız ultra sıcaklık durumlarından koruyacaktır. Bu duruma örnek olarak, kış aylarında Konfor Shaggy ya da Konfor Kuga gibi kalın halıları, yaz için ise kilim, hasır ya da jüt halı gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 

 • Satın Alacağım Halıyı Kaç Kişilik Bir Aile Kullanacak?

Satın alacağınız halının kaç kişilik bir aile kalabalığında ve bu kalabalığın ne kadarının çocuklar olduğu kısmı ise önem arz eden bir diğer nokta. Kişi sayısının yüksek olduğu evler de kullanılacak halıların daha koyu renk olması ve gerçekleşebilecek kirlenmeleri gizleyebilmesi gerekmektedir. Aynı durum çocukların olduğu bir ev içinde geçerlidir ve çocukların olduğu evlerde kullanılan halıların hav kalınlıklarının yüksek olması sürekli halının üzerinde vakit geçiren çocukları soğuktan korumak için faydalı olacaktır. Bu kısım için ise orta hav kalınlığına sahip tozma yapmayan PP karışımlı halıları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

 • Satın Alacağım Halıyı Nasıl Duvar ve Mobilya Rengi ile Kullanacağım?

Satın alacağınız halının renk ve tasarım seçimi doğrudan eviniz duvar, perde, mobilya renk ve tarzı ile alakalıdır. Evinizin sahip olduğu tasarım hattını bozmadan yapabileceğiniz aynı ya da benzer renklerden oluşturulabilecek tasarımların yanı sıra karşıt renkler kullanılarak oluşturulabilecek tasarımlar ile de evinize modern bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu kısımda halıların materyal çeşitliliklerinden çok nasıl bir tasarım belirleyeceğiniz önemlidir. Konfor Halı, her zevke uygun çok sayıdaki halı çeşidiyle yanınızda.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.